Op. Dr. Cahit Bozyel - Kadın Doğum Uzmanı

Arapsuyu Mah. Atatürk Blv. 625. Sok.M. Gökay Plaza, No:23, Kat: 2, Daire: 7 Konyaaltı / Antalya
Cep Onaylı
Ücretsiz
Vitrin
Bugün 1 , Temmuz ayında 7 ve toplamda 164 ayrı kişi ziyaret etti.

Harita

Tanıtım Videosu

Tüm Yorumlar

0 firma favorilere ekledi
Puan 0 / 5 - 0 yorum

Op. Dr. Cahit Bozyel - Kadın Doğum Uzmanı

Arapsuyu Mah. Atatürk Blv. 625. Sok.M. Gökay Plaza, No:23, Kat: 2, Daire: 7

  • Op. Dr. Cahit BOZYEL; 
   1981 yılında  Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olmuş, 1987 yılında, İstanbul Üniversitesi  İstanbul  Tıp Fakültesi’ni  bitirerek  Tıp Doktoru olmuştur.  Mecburi hizmetini Burdur’da yaptıktan sonra Şırnak’ta askerliğini yapmış daha sonra Tekirdağ Devlet Hastanesi Acil Servisinde çalışmıştır.
  • Uzmanlığını, Akdeniz Üniversitesi  Tıp Fakültesi’nde yapmış ve 2000 yılında  Kadın Hastalıkları ve Doğum  Uzmanı olmuştur.  2004 yılına kadar Adıyaman  ve  Diyarbakır Devlet Hastanelerinde çalışmıştır. 2005 yılında Antalya Özel  Konyaaltı Tıp Merkezi’nin kurucu ortağı olmuş ve bu  merkezde 7 yıl  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmıştır. 2013 yılından itibaren Muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte, ameliyat ve doğumlarını anlaşmalı hastanelerde yapmaktadır.
  • Op. Dr. Cahit BOZYEL, mesleki kariyeri boyunca Tüp Bebek, Riskli Gebelik, Kapalı Cerrahi  ve Genital Estetik alanlarında uzun yıllar çalışmıştır. Son dönemde Doğal Doğum konusunda gebelerin  farkındalığını artıran çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda evlilik ve  cinsel terapi eğitimleri vererek  eşlere danışmanlık vermektedir.
   Op. Dr. Cahit BOZYEL, evli ve iki çocuk babasıdır. Antalya Tenis  İhtisas Spor Kulübü, Türk Jinekoloji  Obstetrik  Derneği,  Türk  Ürojinekoloji  Derneği ve Antalya Cinsel Sağlık Derneğine  üyedir. Tenis, kayak ve dağcılık sevdiği sporlardır.   
   • Uzman Doktor ve Bayan Hemşire Gözetiminde Sağlıklı ve Güvenli Randevu İçin
   • Muayenehane İletişim
    Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
   • HASTALARIMIZIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN! 


   • Antalya Tüp Bebek Merkezleri
    • Normal yollarla bebek sahibi olamayan aileler için farklı yöntemler geliştirilmiştir ve halen de geliştirilmeye devam edilmektedir. Çok sayıda yöntem olmasına karşın, bunlar arasında en etkili sonucu verenin tüp bebek yöntemi olduğu söylenebilir. Antalya tüp bebek merkezleri, bu noktada insanların ihtiyaçlarına cevap vermekte ve ailelerin bebek sahibi olması için gerekli olan işlemleri gerçekleştirmektedir.
    • Tüp bebek denildiği zaman standart bir prosedür akla gelebilir. Fakat burada işlemin başarılı olmasını etkileyen bir takım farklı faktörler vardır. Bunların tamamı bir araya geldiğinde, işlemin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması söz konusu olmaktadır. İşte bu noktada Antalya tüp bebek merkezleri kalitesini ortaya koymakta ve kaliteli olan merkezler, daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
   •  Tüp Bebek
   •  Yardımcı üreme tekniklerinden birisi olan tip bebek yöntemi, doğal yollardan çocuk sahibi olamayanlara uygulanır. Günümüzde, en fazla tercih edilen   kısırlık tedavilerinden birisi olarak dikkat çeker. Tüp tıkanıklığı, sperm kalitesinin düşük olması, enfeksiyon ve diğer nedenlerden dolayı meydana gelen   kısırlık tedavinde etkili sonuçlar verir.
   •  Tüp bebek tedavisinde anneden yumurta, babadan ise spermler toplanır. Daha sonra bunlar laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin   gerçekleşmesi sağlanır. Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayarak embriyo aşamasına geçtiğinde, ana rahmine yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Bu   noktadan sonra ise gebelik, doğal bir gebelik gibi ilerler.
   •  Tüp bebek yönteminde yumurtalar ile spermlerin birleşmesini sağlamak için iki farklı teknik uygulanır. Bu tekniklerden ilkinde yumurta ile sperm hücreleri yan yana bırakılır ve kendiliğinden birleşmeleri beklenir. Diğer teknikte ise spermler, özel bir pipet yardımı ile direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilir. İkinci teknik, mikroenjeksiyon adıyla bilinirken, ilk teknik ise klasik tüp bebek yöntemidir. Bu yöntemler, çiftin özelliklerine bağlı olarak uzman hekim tarafından tercih edilir. Genel olarak başarı oranının artırılması hedeflenmektedir.
   • Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları
   • Tüp bebek tedavisinin genel hatları, yukarıda çizildiği gibidir. Kadınlar, her ay tek bir yumurta oluştururlar. Tüp bebek tedavisi için verilen bir takım ilaçlar sayesinde bu sayı artırılır. Böylece aynı anda birden fazla deneme yapılması sağlanmış olacaktır. Ayrıca kadınlara yumurta gelişimini destekleyen ve erken yumurtlamayı engelleyen tedavilerin uygulanması söz konusudur. Bu aşamada yumurtaların gelişimleri yakından takip edilir, bunun için ultrason ve kan testleri yapılır.
   • Olgunlaşan yumurtalar toplanır ve laboratuvar ortamında erkekten alınan spermle döllenmeleri sağlanır. Yumurtaların toplanması için genel veya lokal anestezi tercih edilir. Yumurtaların döllenmesini sağlamak için klasik yöntem veya mikroenjeksiyon tercih edilir.
   • Döllenen yumurtaların 2-3 veya 5-6 gün boyunca uygun koşullar altında gelişmesi beklenir. Bu süre sonunda en iyi gelişen embriyo seçilir ve bu embriyo, anne rahmine yerleştirilir. Buradan anne rahmine yerleştirilecek embriyo sayısı çok önemlidir. Çoğul gebelik görülme durumu ve gebelik şansının artırılması aynı anda dikkate alınır ve buna göre kaç embriyonun yerleştirileceğine karar verilir.
   •  Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebelik Görülebilir Mi?
   •  Tüp bebek tedavisi için anneye verilen embriyo sayısına göre çoğul gebelik görülme durumları söz konusudur. Eğer tek bir tane embriyo transferi söz   konusuysa, bu embriyodan tek yumurta ikizi meydana gelmesi olası bir durumdur, fakat bunun olasılığı düşüktür. İki embriyo transfer edilmesi durumunda   ise ikiz gebelik görülme olasılığı %30’dan biraz daha yüksektir.
   •  Ülkemizdeki ilgili mevzuata göre en fazla 2 embriyo transferi yapılabilir. 2 embriyo transferi yapıldığında bazen bunlardan birisi tek yumurta ikizine   dönüşür  ve böylece gebelik üçüz olur. Bazen de iki yumurta aynı anda bölünür ve 2 embriyo transfer edilmesine karşın dördüz bir gebelik yaşanabilir.   Bütün bunlar dikkate alındığında tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik görülme olasılığının %20 ila %30 arasında olduğu söylenebilir. Bu oran, son derece   yüksektir.
   • Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler
   • Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için geliştirilmiştir. Bu tedavinin olumlu sonuç vermesi için dikkat edilmesi gereken çok fazla ayrıntı vardır ve bunların her birisinin tedavinin başarısını direkt olarak etkiler. Dolayısıyla bu dönemde beslenmeden yaşam tarzına, vücudun hareketliliğinden yapılacak seyahatlere kadar çok farklı unsurların dikkate alınması gerekir. Böylece tedavinin beklentilere cevap verme olasılığı daha yüksek bir ihtimal olacaktır.
   • Tüp Bebek Tedavisinin Başarısını Hangi Faktörler Etkiler
   • Tüp bebek tedavisi yaptırırken herkesin aklında, tedavinin başarılı olması vardır. Bunun için en iyi doktorlar, en iyi klinikler tercih edilmeye çalışılır. Bunların haricinde tedaviyi etkileyen faktörlerin bilinmesi de son derece önemlidir. Bahse konu faktörlerden öne çıkanlar ve bunlar hakkındaki açıklamalar genel olarak aşağıda yer almaktadır.
   • ·         Kadın Üreme Sistemi
   • Bu tedavi, kadın üreme sisteminde bulunan bir sorundan ya da tam olarak tespit edilemeyen bir nedenden dolayı tercih edilir. Bunların haricinde tedaviden önceki dönemde kadın üreme sisteminde yer alan polip, miyom ve rahim içi yapışıklıklar gibi durumlar, embriyonun rahime tutunmasını zorlaştırmakta ya da tamamen engellemektedir. Bu ise gebeliklerin düşükle sonuçlanması ya da hiç oluşmaması anlamına gelir. Bundan dolayı tüp bebek işleminden önce anne adaylarının ayrıntılı bir muayeneden geçmesi gerekir. Ultrason ile yapılacak detaylı kontrol sonucunda rahim içinin normal olup olmadığına bakılmalı ve burada bir sorun varsa hızlı bir şekilde bunun tedavisine başlanmalıdır. Bunlar tedavi edilmeden kesinlikle tüp bebek yaptırılmamalıdır.
   • ·         Anne Adayının Yaşı
   • Tüp bebek işleminin başarılı olmasını etkileyen en önemli hususlardan birisi embriyodur. Dolayısıyla anne tarafından üretilen yumurta hücresinin sağlıklı ve kaliteli olması son derece önemli bir detay olarak dikkat çeker. Anne yaşının ilerlemesi ile yumurta kalitesinin düştüğü bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı doğal yol ile bebek sahibi olamayan anne adaylarının zaman kaybetmemesi ve olabildiğince genç yaşta bu tedaviyi yaptırması gerekir.
   • ·         Kilo
   • Kilo, insan vücudunu olumsuz etkileyen bir unsurdur. Kadın ve erkek için durum böyledir. Tüp bebek için şartların mükemmel olması gerektiği dikkate alındığında, kilonun son derece olumsuz bir durum olduğu söylenebilir. Bundan dolayı insanların tedaviden önce diyete girmesi ve fazla olan kilolarından kurtulması gerekir. Aksi durumda ciddi sorunlar yaşanabilir.
   • ·         Stres
   • Stres, insan yaşamını her alanda olduğu gibi bu tedavide de olumsuz etkiler. Normal gebelikler için dahi büyük risk olan stres, bu tedavide çok daha önemli sorunlara neden olabilir. Bundan dolayı gerek tedaviden önce gerekse de sonra anne adayının moralinin yüksek tutulması ve strese girmemesi gerekir.
   • ·         Sigara ve Alkol
   • Sigara ve alkol alımının tedavi öncesinde ve sonrasında devam etmesi, tam anlamıyla başarısızlık nedenidir. Bundan dolayı tedaviden en az 3-5 ay önce bu tür zararlı maddelerin kullanımının bırakılması ve vücudun tamamen temizlenmesi gerekir. Böylece tüp bebek ile başarı şansı biraz daha yükselmiş olacaktır.
   • ·         Sperm Kalitesi
   • Anne adayının vücudu tarafından üretilen yumurtanın kalitesi gibi babadan alınan spermin kalitesinin de son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Bunun için baba adayının sağlık beslenmesi ve sperm vermeden önce bir hafta boyunca cinsel ilişki diyeti uygulamalıdır. Böylece tedavinin başarı şansı biraz daha yükselmiş olur.
   • Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi
   • Tüp bebek işleminden hemen önceki dönemde hem anne adayının hem de baba adayının ideal kiloda olması ve bu dönemde sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Böylece vücuttaki mineral depoları dolacak ve vücut tarafından üretilen sperm ve yumurtanın kalitesi de yükselecektir. Eğer bunlara dikkat edilmezse sperm ve yumurtanın kalitesi istenilen seviyede olmayacak, ya tedavi ertelenecek ya da yapılmasına rağmen başarılı sonuç vermeyecektir. Ayrıca tedaviden hemen sonraki dönemden itibaren de beslenmeye dikkat edilmelidir. Böylece embriyonun rahimde tutunması daha kolay olur.
   • Tedavi Öncesinde Nasıl Beslenilmelidir?
   • Tedaviden önceki 3 aylık süreçte sağlık beslenmeye başlanmalı ve bu dönemdeki her gün, bu hususa dikkat edilerek gevşeklik gösterilmemelidir. Bu dönemde yapılması gerekenler maddeler halinde sıralanacak olursa şu şekilde bir liste ortaya çıkar:
   • ·         Sigara, alkol, kahve ve bağımlılık yapan diğer alışkanlıklar tamamen bırakılmalıdır. Bunların azaltılması kesinlikle yeterli olmayacaktır, bundan dolayı insanların kararlı bir şekilde bu hususa dikkat etmesi gerekir. Bahse konu uyarı sadece anne adayları için değil, aynı zamanda baba adayları için de geçerlidir.
   • ·         Gebe kalabilmek için gerekli olan protein, omega 3 ve diğer mineraller bakımından en zengin besin balıktır. Bu dönemde haftada en az iki defa balık tüketilmelidir. Balıkların taze ve mevsimine uygun olması önemlidir.
   • ·         Su, vücut içindeki sirkülasyon ve vücudun kendisini temizlemesi için çok önemlidir. Diğer dönemlerde su tüketimine dikkat edilmese dahi insanlar bunun yansımalarını çoğu zaman fark etmez. Fakat tüp bebek öncesinde günlük en az 2 litre su tüketilmelidir.
   • ·         Nohut, barbunya ve fasulye gibi baklagiller, zengin içeriği ile dikkat çeker. Bu dönemde baklagillerin tüketimine önem verilmeli ve imkanlar dahilinde haftada üç defa tüketilmeye çalışılmalıdır.
   • ·         Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı, mümkünse kahve tamamen bırakılmalıdır. Günde en fazla iki fincan tüketilmelidir.
   • ·         Şekerli ve gazlı doğal olmayan içeceklerden uzak durulmalıdır.
   • Burada bahsedilen hususlara dikkat edildiği takdirde, tüp bebek işleminin sonucunun başarılı olma olasılığının ciddi şekilde artacağının bilinmesi gerekir. Dolayısıyla da bu hususlara mutlaka dikkat edilmelidir.
   • Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?
   • Tüp bebek, kısırlık tedavilerinden birisidir ve kısırlık teşhisi konmuş kişilere uygulanabilir. Dolayısıyla 1 yıldır ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamayanlar için uygun bir tedavi olduğu söylenebilir. Fakat maddeler halinde incelemek gerekirse tüp bebeğin uygulandığı durumlar, şu şekilde sıralanabilir:
   • 30 yaşından büyük olan ve 6 aydır adet kanaması yaşamayanlar
   • Adet kanamaları düzensiz, ağrılı geçenler
   • Çikolata kisti ve tekrarlayan düşükleri olanlar
   • Sperm sayısı düşük olanlar
   • Genel olarak bu durumda olan kişilere tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Fakat bu maddeler biraz daha detaylı incelendiğinde, kişiler kendileri için bu tedavinin mümkün olup olmadığını daha net bir şekilde anlayacaktır.
   • Bilindiği gibi gebeliği doğal yollardan gerçekleşmesi için yumurtalıklarının sağlıklı ve açık olması gerekir. Eğer sperm, yumurtalıklara ulaşamazsa gebelik gerçekleşemez. Bundan dolayı spermlerin yumurtaya ulaşmasında rol oynayan fallop tüpleri tıkalı veya hasarlı olan kişiler için tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
   • Yapışıklıklar, gebeliği engelleyen en önemli nedenlerden birisidir. Bu tür durumlardan şüphelenildiğinde laparoskopi yapılır. Buradan gelen sonuç, yapışıklığı işaret ediyorsa ilk olarak cerrahi müdahale ile bu yapışıklık açılır ve kişinin doğal yoldan gebe kalması beklenir. Fakat belirli süre geçmesine rağmen doğal yoldan gebe kalınamıyorsa, tüp bebek tedavisine başlanılabilir.
   • Yumurtlama sorunu olan kadınların gebe kalması için öncelikle tedavi olmaları gerekir. Bu tedavilerde yumurtlama sağlanır ve buna rağmen gebe kalınamazsa tüp bebek tedavisi düşünülebilir. Özellikle polikistik over sendromlu kadınlarda sık görülen bir durum olduğu söylenebilir.
   • Rahim içinde bulunması ve her ay düzenli olarak atılması gereken dokuların rahim dışındaki tüplerde veya yumurtalıklarda bulunması, endometriozis hastalığı olarak ifade edilir. Bu hastalığa sahip kişilerin doğal yollardan gebe kalması son derece zordur. Dolayısıyla bu tür hastalığı olanlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
   • Erkekteki sperm sayısı, hareketi ve şekli ile ilgili yetersizlikler ve bozukluklar, gebeliği engeller. Bu tür durumlar erkek kısırlığı olarak ifade edilir ve erkek kısırlığının en etkili çözümlerinden birisi tüp bebek tedavisidir. Burada ilk olarak cerrahi olarak spermler elde edilir ve daha sonra mikroenjeksiyon ile döllenmeyi sağlamaları için kullanılır.
   • İzah edilemeyen infertilite için çözüm yollarından birisi tüp bebektir. Bu tür çiftlerin zaman içinde kendiliğinden çocuklarının olması mümkündür. Fakat yaşın ilerlemesi, bu imkanın her geçen gün biraz daha düşmesine neden olacaktır. Dolayısıyla da tüp bebek tedavisi mantıklı bir seçim olur.
   • Genel bir değerlendirme yapılacak olursa, geçmişte tüp bebek tedavisi son çare olarak görülürdü. Üstelik başarı oranı da çok yüksek değildi. Günümüzde ise durum tamamen değişmiş ve tüp bebek tedavisi artık ilk tercihlerden birisi haline gelmiştir. Diğer tedavi yöntemleri ile zaman kaybetmek yerine, kadınların direkt olarak gebe kalmasını sağlayan bu yöntem, yıllardır çocuk hasreti ile bekleyenlerin yüzlerini güldürmektedir.
   • Tüp bebek tedavisindeki başarı oranı, işlemi yapan ekibin kalitesi ve klinik şartları ile direkt olarak ilgilidir. Bundan dolayı seçim yaparken dikkatli olunması gerekir. 
   • Tüp Bebek Yöntemleri
   • Antalya tüp bebek merkezleri tarafından uygulanan farklı yöntemler vardır, fakat bunlar genel olarak iki ana sınıfta gruplandırılabilir. Öncelikle tüp bebek yönteminin ne olduğundan bahsedilmesi daha doğru olacaktır. Burada temel hedef, anne üreme hücresi ile baba üreme hücresinin döllenmesinin sağlanmasıdır. Doğal yollarla meydana gelmeyen bu döllenme, laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Daha sonra ise oluşan yeni hücre, annenin rahmine aktarılır. Böylece bu aşamadan sonra normal bir gebelik sürecinin yaşanması sağlanmış olur.
   • Tüp bebek yöntemlerinde temel esas, sperm ve yumurta hücrelerinin birleştirilmesidir. Burada kullanılan ilk yöntem, sperm ve yumurtanın aynı ortama bırakılarak birleşmelerini beklemektir. Sperm, yumurta hücresine giderek bu birleşme sağlanır. Diğer yöntemde ise mikroenjeksiyon tekniği kullanılır. Bu teknikte, direkt olarak sperm yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Böylece üreme hücrelerinin birleşmesi sağlanmış olunur.
   • Bu noktada Antalya tüp bebek merkezleri tarafından üstlenilen görev çok önemlidir. Öncelikle anne ve babadan, en sağlıklı üreme hücrelerinin seçilmesi gerekir. Yani herhangi bir hücre ile bu işlem yapılmaz. Daha sonra ise laboratuvar ortamının sağlıklı bir birleşme için uygun olmasına özen gösterilir. Ortamın steril olmasının dışında, ortam sıcaklığı ve ortamdaki nem gibi faktörler mutlaka dikkate alınır. Son aşamada ise oluşan hücrenin anne rahmindeki doğru noktaya bırakılması gerekir. Antalya tüp bebek merkezleri tarafından yapılan bu işlemler, sonucun başarılı olmasında oldukça etkilidir.
   • BU YÖNTEMLERİN ETKİLİ SONUÇLAR VERMESİ İÇİN İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİREN EN İYİ KADIN HASTALIKLARI  VE DOĞUM UZMANIN OLMASININ ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. BUNDAN DOLAYI İNSANLARIN TEDAVİ İÇİN HERHANGİ BİRİSİNİ DEĞİL, ALANINDA UZMAN OLAN BİR KADIN HASTALIKLARI HEKİMİNİ TERCİH ETMESİ, BEKLENTİLERİN TAM ANLAMIYLA KARŞILANMASINI SAĞLAR.KENDİNİZİ LÜTFEN UZMAN HEKİME EMANET EDİN!
    Antalya Tüp Bebek Merkezi
    KLİNİK İLETİŞİM VE RANDEVU : 
    0242 229 34 34 
    0532 643 44 08 
   Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başvurulur?
   Tüp bebek tedavisine başvurmadan önce çiftlerin 1 yıldır düzenli ilişkiye rağmen çocuklarının olmaması gerekir. Ayrıca kadın doğum uzmanı tarafından yapılan tedavilerden sonuç alınamaması sonrasında tüp bebek tedavisinin önerilmesi de bir diğer şart olarak sayılabilir.
   Kadınların 45 yaşına kadar bu tedaviyi olabilmelerine imkan varken, erkeklerdeki yaş sınırı ise 55 olarak kabul edilir. Fakat buradaki yaş sınırlarının kişiye göre değişebileceğinin unutulmaması gerekir.
   Tüp bebek tedavisi için başvuruda bulunan kadınların yaşları 38 ve üzeri olduğunda preimplantasyon genetik tanı yöntemine başvurması ve embriyoların genel durumunun değerlendirilmesi gerekir. Böylece bebekte kromozom anomalisi görülme riski düşürülecektir.
   Kadınlarda yumurta kalitesinin 35’ten sonra düştüğü bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı tip bebek tedavisi için çok fazla beklenilmemesi ve olabildiğince erken yaşta tedaviye başlanması gerekir. Erken yaşta yapılan tedavinin başarı oranı daha yüksek olur. Ayrıca 35 yaş üzerindeki gebelikler riskli kabul edilir ve perinatoloji uzmanları tarafından takip edilir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi
Cumartesi
Pazar

Etiketler

Yorum Yaz

Oyunuz *

Zorunlu alanlar *